Przechodząc do rzeczy - przyszła ustawa (lub ukaz) o majątkach ziemskich, powinna skupić się na 3 kwestiach - wymieniam wraz z propozycjami konkretnych rozwiązań:
1. Tryb nadawania majątków
Majątki nadaje Car wybranym przez siebie obywatelom (art. 11 Zwodu). Majątek składa się z jednej wsi w regionie, w którym dworianin mieszka (art. 13 Zwodu). I teraz tak - proponuję, by nadawanie majątku składało się z następujących etapów:
- Car włącza obywatela do stanu dworiańskiego i określa w ukazie, w którym księstwie dworianin może założyć swój majątek.
- Nowy dworianin otrzymuje w danym księstwie oddzielny dział (lub zakłada temat - do uzgodnienia) dla swojego majątku ziemskiego.
- Po otrzymaniu działu (lub założeniu tematu), dworianin uzupełnia i wkleja w swoim majątku akt założycielski, w którym podaje: nazwę majątku, ogólną lokalizację majątku (księstwo określone w nadaniu + wybrana przez siebie gubernia w tymże księstwie + wybrany przez siebie ujezd, jeżeli na terenie danej guberni funkcjonują ujezdy) oraz szczegółowy opis lokalizacji (opcjonalnie).
- Opcjonalnie: zwraca się do Carskiego Instytutu Geografii i Kartografii o zlokalizowanie majątku we wskazanym przez siebie miejscu na mapie Rusowii. Jeżeli dworianin nie zwróci się w tej kwestii do CIGiK, Instytut po miesiącu od nadania sam w następnej aktualizacji mapy wybierze i zaznaczy lokalizację majątku na mapie, kierując się opisem lokalizacji w akcie założycielskim oraz innymi dostępnymi opisami majątku.
2. Tryb odbierania majątków
Osoba traci majątek przez usunięcie ze stanu dworiańskiego; odebrany majątek może być przez księcia przekazany na własność ujezdowi. Nowa ustawa za wiele nowego nie może wprowadzić - proponuję jedynie, żeby w ustawie (lub ukazie) o majątkach znalazł się zapis, że książę oraz starosta ujezdu mają obowiązek zachowywania i dbania o majątki, które utraciły właścicieli. W praktyce oznaczałoby to, że tematy i działy bezpańskich majątków nie będą usuwane, a po prostu odpowiednio oznaczane, żeby było wiadomo, że odnoszą się do majątków bezpańskich.
3. Przepisy przejściowe
Proponuję, by osoby, które zostały włączone do stanu dworiańskiego lub bojarskiego przed wejściem w życie ustawy (lub ukazu) o majątkach, zostały automatycznie uznane za właścicieli majątków w swoich regionach zamieszkania (książęta - w swoich księstwach, pozostali bojarzy i dworianie - w wybranych przez siebie księstwach) i tworzyły majątki tak jak to opisałem w 1. Tryb nadawania majątków.
Zapraszam do dyskusji.