Strona 1 z 1

Statut Uniwersytetu Sławogrodzkiego im. Orjona Surmy

: 04 gru 2023, 0:06
autor: Aleksandr Romadonow
Sławogród, 3 grudnia 2023 r.
STATUT
UNIWERSYTETU SŁAWOGRODZKIEGO
im. Orjona Surmy


W trosce o dobrostan, przyszłość i jak najwyższy poziom rusowskiej nauki
My, Władimir I Iwanowicz, z Bożej Łaski Car Rusowii i książę krupijski
uchwalamy Statut Uniwersytetu Sławogrodzkiego im. Orjona Surmy.


Artykuł 1.
1. Uniwersytet Sławogrodzki im. Orjona Surmy, zwany dalej Uniwersytetem, jest wiodącą uczelnią państwową Carstwa Rusowskiego działającą w oparciu o przepisy Ukazu o utworzeniu Uniwersytetu Sławogrodzkiego z dnia 24 listopada 2023 roku, zwanego dalej Ukazem.
2. Niniejszy Statut jest najwyższym aktem wewnętrznego prawa uniwersyteckiego.
3. Misją Uniwersytetu jest kształcenie obywateli Carstwa Rusowskiego oraz cudzoziemców, a także prowadzenie działalności naukowej, w tym popularyzacja nauki i integracja środowiska akademickiego.

Artykuł 2.
1. Siedzibą Uniwersytetu jest Sławogród - stolica Carstwa Rusowskiego. Dopuszcza się istnienie siedzib filii i poszczególnych jednostek Uniwersytetu w innych miejscowościach, w tym poza granicami Carstwa Rusowskiego.
2. Głównym symbolem Uniwersytetu jest znak określony w załączniku do niniejszego Statutu. Pozostałe symbole oraz znaki przysługujące członkom władz Uniwersytetu i poszczególnych jednostek oraz pracownikom naukowym, a także symbole samych jednostek Uniwersytetu ustanawia Rektor Uniwersytetu na drodze zarządzenia.
3. Głównym świętem społeczności Uniwersytetu jest rocznica jego założenia - dzień 24 listopada, zwany także Świętem Nauki.

Artykuł 3.
1. Uniwersytet kształci na dwóch poziomach studiów wyższych: na poziomie studiów kandydackich (kandydat nauk), zwanych także studiami pierwszego stopnia, oraz na poziomie studiów doktorskich, zwanych także studiami drugiego stopnia. Studenci studiów drugiego stopnia nazywani są także doktorantami. Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego (w przypadku studiów kandydackich) lub naukowego (w przypadku studiów doktorskich) w konkretnej dyscyplinie.
2. Studentem lub doktorantem Uniwersytetu może zostać każda osoba spełniająca wymagania określone w odrębnych aktach prawnych. Wnioski o przyjęcie na studia rozpatrywane są przez Rektora. Rektor przyjmując studenta lub doktoranta wskazuje samodzielną jednostkę Uniwersytetu, w której ten podejmuje studia.
3. Tytuły zawodowe oraz tytuł naukowy doktora net. nadaje Rektor.
4. Tytuł profesora jest nadawany przez Cara Rusowii według uznania lub w oparciu o wniosek Rektora lub Senatu. Tytuł profesora nadaje się w dziedzinie albo w dziedzinie i dyscyplinie lub dyscyplinach. Osoba fizyczna może posiadać zarówno tytuł profesora, jak i stopień naukowy
5. Zasady nadawania tytułów zawodowych osobom, które nie są absolwentami studiów wyższych oraz nostryfikacji tytułów naukowych i zawodowych uzyskanych w zagranicznych instytucjach naukowych określa Rektor na drodze zarządzenia.

Artykuł 4.
1. Na czele Uniwersytetu stoi Rektor, powoływany na czas nieokreślony przez Cara Rusowii.
2. Rektor kieruje bieżącym życiem Uniwersytetu, sprawuję pieczę nad jego majątkiem i dysponuje jego finansami oraz rozstrzyga kwestie niezastrzeżone przez prawo Carstwa Rusowskiego, niniejszy Statut lub uchwałę Senatu. Każda decyzja Rektora może zostać uchylona przez Senat na drodze uchwały podjętej większością zwykłą.
3. Rektor wydaje postanowienia oraz zarządzenia.
4. Rektor pełni funkcję sędziego dyscyplinarnego dla pracowników, doktorantów oraz studentów Uniwersytetu, a także dba o wysoki poziom etyczny pracowników, doktorantów i studentów oraz wypowiada się w sprawach etyki zawodowej. Instancję odwoławczą od decyzji Rektora w tym zakresie stanowi Senat.
5. Rektor jest wyłącznym dysponentem prawa patronatu Uniwersytetu nad różnego rodzaju przedsięwzięciami oraz inicjatywami.
6. Rektor powołuje: Prorektorów, Dziekanów oraz kierowników tych jednostek Uniwersytetu, które nie są częścią żadnego wydziału, określanych dalej mianem samodzielnych. Rektor ma prawo odwołać kierownika każdej jednostki Uniwersytetu.
7. Rektor przyjmuje w poczet studentów i doktorantów, a w uzasadnionych okolicznościach także skreśla z list studentów i doktorantów.
8. Rektor zatrudnia i zwalnia pracowników naukowych.
9. W przypadku wakansu na stanowisku kierownika samodzielnej jednostki Uniwersytetu jego obowiązki czasowo pełni Rektor.

Artykuł 5.
Funkcję zastępcy Rektora pełni Prorektor. Zakres kompetencji Prorektora określa Rektor na drodze zarządzenia.

Artykuł 6.
1. Jako wydział rozumie się samodzielną jednostkę Uniwersytetu najwyższego rzędu prowadzącą kształcenie i działalność naukową w co najmniej dwóch dyscyplinach. Wydział oraz jednostki wchodzące w jego skład powołuje do życia oraz likwiduje Rektor na drodze zarządzenia.
2. Na czele wydziału stoi Dziekan powoływany przez Rektora, któremu podlegają wszyscy pracownicy danego Wydziału. Dziekan koordynuje bieżącą działalność wydziału i nadzoruje działalność pomniejszych jednostek wchodzących w jego skład.
3. Dziekan w porozumieniu z Rektorem ustala program studiów prowadzonych na danym wydziale oraz występuje do Rektora o nadanie absolwentowi tytułu zawodowego lub naukowego.
4. Dziekan wydaje postanowienia i zarządzenia.
5. Funkcję zastępcy Dziekana pełni Prodziekan powoływany i odwoływany przez Dziekana. Zakres kompetencji Prodziekana określa Dziekan na drodze zarządzenia.
6. Dziekan na drodze postanowienia powołuje i odwołuje kierowników jednostek wchodzących w skład danego wydziału: instytutów oraz katedr.
7. W przypadku wakansu na stanowisku kierownika jednostki Uniwersytetu wchodzącej w skład wydziału jego obowiązki czasowo pełni Dziekan.

Artykuł 7.
1. Jako instytut rozumie się jednostkę Uniwersytetu prowadzącą kształcenie i działalność naukową w co najmniej jednej dyscyplinie. Instytut może być jednostką samodzielną lub wchodzić w skład wydziału. Decyzję o powołaniu do życia lub likwidacji instytutu podejmują odpowiednio: Rektor lub Dziekan na drodze zarządzenia.
2. Na czele instytutu stoi Dyrektor powoływany przez Rektora lub Dziekana. Dyrektor koordynuje bieżącą działalnośc instytutu.
3. Dyrektor samodzielnego instytutu w porozumieniu z Rektorem ustala program studiów prowadzonych w danym instytucie oraz występuje do Rektora o nadanie absolwentowi tytułu zawodowego lub naukowego.
4. Dyrektor wydaje postanowienia i zarządzenia.

Artykuł 8.
1. Jako katedrę, zwaną też pracownią, rozumie się jednostkę Uniwersytetu specjalizującą się w konkretnej tematyce, węższej niż zakres pojedynczej dyscypliny, i prowadzącą w jej ramach działalność naukową. Katedry wchodzą w skład wydziałów.
2. Na czele katedry stoi Kierownik powoływany i odwoływany przez dziekana na drodze zarządzenia. Kierownik koordynuje działalność katedry.
3. Katedry powoływane są do życia oraz likwidowane przez Dziekana na drodze zarządzenia.

Artykuł 9.
1. Dopuszcza się tworzenie poza granicami Carstwa Rusowskiego Filii Uniwersytetu - jednostek grupujących kilka wydziałów lub instytutów, działających w oparciu o postanowienia niniejszego Statutu oraz prawodawstwo danego państwa.
2. Filie tworzone są i likwidowane przez Senat na drodze uchwały.
3. Filie kierowane są przez właściwego Prorektora, który w odniesieniu do jednostek wchodzących w skład danej filii posiada kompetencje analogiczne do tych, którymi dysponuje Rektor.

Artykuł 10.
1. Wszyscy pracownicy naukowi oraz studenci Uniwersytetu tworzą Senat. Senat podejmuje decyzje na drodze uchwał.
2. Obradom Sentatu przewodniczy Rektor lub wyznaczony przez niego Prorektor.
3. Senat obraduje w trybie permanentnym. Każdy członek Senatu ma prawo zgłosić propozycję podmiotu pracy Senatu w postaci projektu uchwały lub wniosku o debatę tematyczną.
4. Senat może uchylić każdą decyzję Rektora, Dziekana lub Dyrektora.

Artykuł 11.
1. Pracownikiem naukowym Uniwersytetu może zostać każda osoba spełniające określone wymagania.
2. Pracownicy naukowi Uniwersytetu mogą zostać zatrudnieni na stanowiskach:
a) asystenta;
b) docenta;
c) profesora.
3. Asystentem jest osoba zatrudniona na uczelni i legitymująca się tytułem zawodowym magistra net. lub równoważnym. Zajmuje się dalszym zdobywaniem wiedzy, prowadzeniem badań naukowych, przygotowywaniem wykładów oraz pomocą profesorom. W wyjątkowych wypadkach może pełnić rolę promotora dla studentów.
4. Docentem jest osoba zatrudniona na uczelni i legitymująca się tytułem naukowym doktora net. Zajmuje się przygotowywaniem wykładów, prowadzeniem badań naukowych oraz pełni rolę promotora dla studentów i doktorantów.
5. Profesorem jest osoba zatrudniona na uczelni i legitymująca się tytułem naukowym profesora net. W drodze wyjątku na stanowisku profesora może zostać zatrudniona osoba posiadająca jedynie tytuł naukowy doktora net. Profesor zajmuje się przygotowywaniem wykładów, prowadzeniem badań naukowych i sympozjów oraz pełni rolę promotora dla studentów i doktorantów.

Artykuł 12.
1. Uniwersytet nadaje wyróżnienia honorowe osobom zasłużonym dla mikronacyjnego życia intelektualnego.
2. Najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez Uniwersytet jest tytuł Doktora Honoris Causa, zwany także doktoratem honorowym, o którego przyznaniu decyduje Senat. Do podjęcia przez Senat uchwały o nadaniu tytułu Doktora Honoris Causa wymagana jest większość o łącznej wadze co najmniej 2/3 głosów.
3. Pozostałe wyróżnienia ustanawia i nadaje Rektor.

Artykuł 13.
Zmian w niniejszym Statucie dokonuje Senat w głosowaniu zwkłą większością głosów.

Artykuł 14.
Statut wchodzi w życie z chwilą jego ogłoszenia.
Obrazek
Владимир I Иванович

Re: Statut Uniwersytetu Sławogrodzkiego im. Orjona Surmy

: 04 gru 2023, 6:23
autor: Aleksandr Romadonow
Załącznik do Statutu
Obrazek