Wmurowanie kamienia węgielnego i Święto Przemienienia Pańskiego

Смаргонск
Awatar użytkownika
Pimen (Bugarin)
Rusowski Kościół Prawosławny
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2023, 23:29

Wmurowanie kamienia węgielnego i Święto Przemienienia Pańskiego

Post autor: Pimen (Bugarin) »

W Święto Przemienienia Pańskiego metropolita sławogrodzki i całej Rusowii poświęcił oraz wmurował kamień węgielny pod budowę Świątyni Przemienienia Pańskiego w Smargońsku.
W uroczystości uczestniczył także książę smargoński Borys Zamycki.

CF8xEsd190g-1024x682.jpg
CF8xEsd190g-1024x682.jpg (106.99 KiB) Przejrzano 1457 razy
Kiedy wybieramy się w daleką podróż, za każdym razem zadajemy sobie wiele pytań. Martwimy się o to, jak zniesiemy trudy podróży, jak będzie przebiegała podróż i co mamy ze sobą zabrać. Takie niepewności wkradają się w serce podróżnika, który jednak ma nadzieję, że podróż szczęśliwie przebiegnie i wróci szczęśliwie do domu, gdzie czuje się najlepiej.
Dziś słowo Boże w Ewangelii przybliża nam postać ludzi, którzy podjęli trud wędrówki. Apostołowie Piotr, Jakub i Jan wyruszyli na szczyt góry, który wskazał Jezus. Ten trud wysiłku dla Jezusa zawsze kończy się spotkaniem z Bożym błogosławieństwem. Doświadczyli tego apostołowie. Być może wspinając się na jej szczyt, nie przeczuwali, że będą świadkami czegoś niebywałego, że Chrystus odsłoni przed nimi swą tajemnicę. Widząc przemienionego Mistrza podczas rozmowy z Mojżeszem i prorokiem Eliaszem, wpadli w zachwyt. Był to dla nich moment szczęścia. To szczęście spotkania Piotr wyraża słowami: Panie, dobrze, że tu jesteśmy.
Dobrze jest być blisko Boga, który objawia swoją chwałę. Ale trzeba przy tym później pamiętać, że trzeba wracać. Apostołowie, kiedy doświadczyli spotkania z przemienionym Jezusem, zeszli w doliny. Powrócili do swojego życia, ale już nie tacy sami. Wiedzieli, dla kogo mają podejmować trud wędrówki głoszenia Ewangelii. Podobnie Bóg każdego z nas zaprasza na wędrówkę wiary. Kiedy w naszym życiu doświadczymy tak jak apostołowie spotkania z Bogiem pełnym chwały, nie możemy być bezczynni i żyć tak jakby nic się nie stało.
W naszym życiu Bóg także zaprasza nas do podjęcia trudu wędrówki. Naszym celem jest zdobycie gór – góry spotkania, góry przemienienia i góry życia wiecznego.
Dzięki zdobyciu dwóch gór „spotkania” i „przemienienia” docieramy do góry „życia wiecznego”. Stamtąd możemy dostrzec Boga, który w pełni swojej chwały i majestatu objawi się nam. Nie jest to łatwa droga. Ale kiedy ją przebędziemy, będziemy mogli tak jak św. Piotr wyznać: Panie, dobrze, że tu jesteśmy.
Obrazek
☦ Пимен
Патриарх славгородский и всея Руссовии
Awatar użytkownika
Aleksandr Fiodorowicz Kierienski
Posty: 116
Rejestracja: 13 sie 2023, 0:22

Re: Wmurowanie kamienia węgielnego i Święto Przemienienia Pańskiego

Post autor: Aleksandr Fiodorowicz Kierienski »

Moje najszczersze gratulacje, drogi książę smargoński! 👏👏👏

Jego Eminencję Primena oraz oczywiście, księcia smargońskiego zapraszam na podobną uroczystość w księstwie chardońskim ☦️😇😜
Awatar użytkownika
Aleksandr Romadonow
Marszałek Wielki
Posty: 312
Rejestracja: 03 sie 2023, 14:21

Re: Wmurowanie kamienia węgielnego i Święto Przemienienia Pańskiego

Post autor: Aleksandr Romadonow »

Wspaniała homilia!
Александр Николаевич Ромадонов

Великий Маршал Руссовского царства,
Посол Чрезвычайный и Полномочный Руссовского царства,
Великий Герольд Руссовского царства.


Obrazek
Awatar użytkownika
Borys Zamycki
Duma Bojarska
Posty: 99
Rejestracja: 05 sie 2023, 8:24

Re: Wmurowanie kamienia węgielnego i Święto Przemienienia Pańskiego

Post autor: Borys Zamycki »

Obecny na uroczystości Książę Smargoński, po zakończonej homilii oraz wmurowaniu kamienia węgielnego, zabrał głos:

Eminencjo! Wasza Carska Mość! Drodzy Goście! Drodzy Mieszkańcy Smargońszczyzny!

Niewysłowioną radością napawa mnie fakt, że Smargońsk otrzymał swoją diecezję oraz w niedługim czasie otrzyma również Świątynię Przemienienia Pańskiego. Kamień węgielny, który właśnie został wmurowany, symbolizuje nie tylko początek budowy nowej świątyni, ale także siłę i jedność naszego narodu. W tym czasie pełnym wyzwań i zmian, nasza wspólnota potrzebuje ogniska duchowej siły i wiary. Nowa świątynia, która jest budowana, będzie nie tylko miejscem kultu, ale również miejscem, gdzie będziemy mogli znaleźć spokój i poczucie jedności wobec zadań, które nas czekają.

Jest to ukoronowanie procesu naszego zjednoczenia w jedno Carstwo Rusowskie. Zjednoczenia, którego nieodłączną częścią jest wzrastanie w świętej wierze, przemiana duchowa, codzienne wyruszanie w niełatwą drogę życia, praca i służenie bliźniemu. Wierzę, że nowa świątynia stanie się dla nas ważnym miejscem rozwoju cnót duchowych.

Dziękuję Wam wszystkim! Niech Bóg błogosławi nasz wysiłek i naszą Ojczyznę!
(-) Борис Адамович Замыцкий
Князь Смаргонский
ODPOWIEDZ

Wróć do „Smargońsk”